previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

سرهنگ قلابی ناجا دست به کلاه برداری زد


سرهنگ  قلابی ناجا دست به کلاه برداری زد

معاون مبارزه با پلیس های جعلی و جعل نیروی انتظامی از دستگیری سرهنگ قلابی که ده ها شهروند را فریب داده بود خبر داد .
چندی پیش در پی شکایت‌های متعدد مبنی بر اینکه شخصی در پوشش افسر ارشد نیروی انتظامی اقدام به کلاهبرداری از شهروندان کرده است، پرونده ای در این خصوص در دادسرای ناحیه 33 تهران تشکیل و به دستور مقام قضایی دادسرای ناحیه 33 تهران، پرونده برای رسیدگی در اختیار اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

با مراجعه تعدادی از شکات و مالباختگان به اداره سیزدهم پلیس آگاهی و بررسی اظهارات آنها مشخص شد که فردی حدودا 40 ساله با هویت مجعول سرهنگ ابراهیمی، ضمن معرفی خود به عنوان پرسنل پلیس راهور و … مدعی شده که به واسطه ارتباطات کاری قادر است تا برای خودروی افراد متقاضی، کارت شناور طرح ترافیک یک ساله اخذ و یا نسبت به بخشودگی جریمه خودروها اقدام کند.

یکی از شکات در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: از طریق یکی از بستگان و به صورت تلفنی، با فردی به نام سرهنگ ابرهیمی آشنا شدم و او در تماس تلفنی مدعی شد که می‌تواند با ارتباطاتش در پلیس راهور نسبت به تهیه طرح ترافیک یک ساله اقدام کند، من هم برای خود و چند تن از آشنایان درخواست چند طرح ترافیک کردم و مجموعا مبلغ 9 میلیون و 200 هزار تومان به حسابش واریز کردم اما پس از گذشت مدت کوتاهی متوجه شدم که تمام اظهارات این شخص دروغ و کذب بوده است.

مالباخته‌ای دیگر نیز در اظهارات مشابه گفت: از طریق یکی از دوستانم با فردی به نام سرهنگ ابراهیمی آشنا شدم؛ قرار شد تا وی در ازای دریافت مبلغ دو میلیون تومان نسبت به تهبه طرح ترافیک شناور برای ماشین بنده اقدام کند و من هم طی فیش بانکی، مبلغ مذکور را به حسابش واریز کردم اما تاکنون به عناوین مختلف از دادن طرح ترافیک به من سر باز زده و آخرین بار نیز زمانیکه پیگیر طرح ترافیک خودرو شدم، او با تهدید گفت که در صورت تماس مجدد و ایجاد مزاحمت برای او اقدام قانونی مبنی بر توقیف خودروی من را انجام خواهد داد.

در بررسی اظهارات تمامی شکات و مالباختگان مشخص شد که هیچکدام از آنها تاکنون متهم پرونده را از نزدیک ملاقات نکرده و صرفا به طرح ادعای شخصی ناشناس تحت عنوان سرهنگ پلیس راهور اعتماد و مبالغ درخواستی وی را به حساب بانکی این شخص واریز کردند.

در ادامه رسیدگی به این پرونده و با بررسی دقیق تراکنش های مالی حساب متعلق به متهم – که آن هم با مشخصات مجعول در یکی از شعبات بانکی افتتاح حساب شده بود – و انجام دیگر اقدامات پلیسی، سرانجام کارآگاهان موفق به شناسایی هویت واقعی متهم به نام محمدجواد. ش 36 ساله شدند.

مخفیگاه محمدجواد در منطقه ازگل شناسایی، اما در تحقیقات نامحسوس پلیسی مشخص شد که وی از این محل نیز متواری شده است ؛ سرانجام با انجام اقدامات ویژه پلیسی و با وجود متواری بودن متهم، کارآگاهان موفق به شناسایی محل تردد وی در منطقه ازگل شده و در تاریخ بیستم خرداد ماه موفق به دستگیری متهم پرونده شدند.

با بهره گیری از اعترافات متهم، بررسی اسناد و مدارک بدست آمده و شناسایی تعداد دیگری از شکات و مالباختگان، مشخص شد که متهم با همین شیوه و شگرد اقدام به کلاهبرداری دسته جمعی از کارمندان ادارت دولتی و همچنین اتحادیه ها و اصناف بازار و … نیز کرده است که با شناسایی ده ها مالباخته و بررسی تراکنش‌های مالی حساب های بانکی متعلق به متهم، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که متهم به همین شیوه و شگرد و به صرف معرفی خود تحت عنوان سرهنگ ابراهیمی، بیش از سه میلیارد ریال کلاهبرداری کرده است.

سرهنگ مبارزه با کلاهبرداری پلیس آگاهی اعلام کرد با شناسایی ده ها مال باخته و اعتراف صریح خود مجرم به فریب و سو استفاده از شهروندان مدارک مجرم برای بررسی و صدور حکم در جریان است .