previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

شاعر کیست؟


شاعر کیست؟

شاعر فردی ست که با قدرت تخیل و انگیزه ی خود با اشیا ارتباط برقرار میکند،آن ها را شبیه خود می بینید و میتواند رابطه ی خود با آن ها را  به واسطه ی کلماتی که شعر نامیده می شوند توجیه کند.به میدان ها ،مجسمه ها، سه راه ها، چهار راه ها، آب و فواره، گل و گیاه، مردم و ماشین دقت می کند و به وجودشان شهادت می دهد. به گونه ای که “ا. بامداد” می نویسد:

من

باد و

مادر هوا خواهم شد

و گردش زمین را

در گنداب تنم

احساس خواهم کرد

من خاک و جنین زمین خواهم شد

و هوا

بسان زهدان در نی

در برم خواهد گرفت .

در این شعر مشاهده می کنیم که شاعر خود را تقدیم به آنچه در پیرامونش اتفاق افتاده است می کند و میتواند به اقتضای زمان و مکان و حالات مختلف اجتماعیT هر لحظه به شکلی درآید. چرا که قدرت تخیل و تصور او همیشه همراهش است. به قول “لوچی ” شاعر و سردار چینی که در حدود 1660 سال پیش کشته شده است  : شاعر کسی است که آسمان و زمین را در قالب قفس می اندازد.

در ابتدایی ترین سال های خلقت آفرینش ، انسان های اولیه افراد برهنه ای بودند که بر زمینی برهنه زندگی می کردند و چون هنوز اشیا  اسم خاصی نداشتند می توانستند به راحتی با خود شی ارتباط برقرار کنند. به این ترتیب انسان اولیه بی آنکه خود بفهمد اولین شاعر جهان و بنیان گذار نخستین پایه های هنری بوده است.

مغز کودکان نیز، پیش از کامل شدن حکم فرمایی منطق ، پر از سایه های وهم انگیز برای اشیا مختلف است که در بزرگسالی از بین می رود. به گونه ای دیگر شاعر شدن نوعی بازگشت به کودکی و یا حس ناب انسان های اولیه هم محسوب میشود.اما آنچه اهمیت دارد این است که شاعر از میان تمام انسان ها برگزیده شده است و مسئولیتی بزرگ بر دوشش قرار دارد. اصولا او موجوی است که هم خصوصیت جادوگران را دارد،  هم خصوصیات  پیامبران  را و هم خدا را .با ابزاری به نام “واژه” است که هیچ گاه کهنه نمی شود . در انجیل یوحنا میخوانیم که (در آغاز کلمه بود و کلمه نزد خدا بود و کلمه خودخدا بود .) از دیربازتا کنون وازه چنان قداستی داشته است که خدا نامیده شده است و این که در خدمت شاعر قرار گرفته خود نشانی از عظمت روحی فرد است.

 

 

نوشته شده توسط یاسمین باقرصاد

برگرفته شده از کتاب “طلا در مس” دکتر براهنی


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد